Jailbreak nedir ?

konuyu başlatan Yami

78
3
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Oyla
#1
Merhaba sonjeton oyuncuları bugün sizlere jailbreak nedir kısaca ondan bahsedeceğim. Birçoğumuz bildiğni düşünsede bilinmeyen şeyler olabiliyor. Yeni başlayanlara ise rehber niteliğinde bir yazı olacağını umuyorum.

Nedir bu jailbreak ?
Cs 1.6 ve CS:GO oyunları için kullanılan bir mod. CT (counter-terrorist) ve T(terrorist) klasik olarak iki takıma ayrılır. CT'de farklı olarak komutçu bulunur ve komutçuyu koruyacak korumalar.. T'de ise mahkumlar. CT'de bulunan komutçu ve korumalar silah seçebilir ve kullanabilirler. Ancak T'deki mahkumlar sadece bıçak kullanırlar.
ee iyi hoşta komutçu ne iş yapar ? 
Komutçu dediğimiz şey ise mikrofon açarak T'deki mahkumları yöneten ve yönlendiren kişidir. Yani sesli bir şekilde mahkumlara komut verir. Harita üzerinde bulunan oyunlara götürür veya kendi oyun oynatır. Tabi bukadar basit değil. Mahkumlar durur mu ? İçlerinden isyan yapanlar çıkar. Bu isyancılar komutçu ve korumalarını öldürmek amaçlıdır.  Komutçu bir jailbreak sunucusu için önemli bir unsurdur. Genel olarak komutçular üzerinden oynanır. Komutçu nekadar iyi ise mahkumlar okadar çok eğlenir ve sunucuda vakit geçirir.
peki mahkumlar ?
sıra mahkumlara gelince ise komutçunun verdiği komutlara uyarlar. Oyunları oynar ve komut dinlerler. Aralarında isyancılar vardır elbette. Bunny yaparak komutçu ve korumalarını öldürmeye çalışırlar. Tüm CT öldüğünde ise isyan sayılır ve isyan 1 olur.
Korumalar ne iş yapar ?
Komutçu özel olarak veya bir oyun sonucunda sona kalan mahkumu isteğe göre aldığı bir görevdir. Komutçunun yanıda dururlar ve komutçunun söylediklerini yaparlar. Yanlış komut uygulayan T'deki mahkumları öldürüler. İsyan yerlerse tekrardan devam ederler bu böyle isyan 1 2 3 e kadar devam eder. Sunucudan sunucuya farklılık gösterir. Bazı sunucularda isyan3 bazılarında isyan4 olduğunda korumalar kovulur ve tekrar T mahkum olarak oyuna devam ederler.
En bilinen komutlar nelerdir ?
Kısaca komutlardan bahsedelim ;
T don :
komutçu t don dediği an tüm mahkumlar donar ve kıpırdayamazlar aksi taktirde komutçu veya korumalar tarafından öldürülür. Don tüm komutlardan üstündür. T don boz dendiği an bu komut geçersiz sayılır.
İnfaz : Birsürü infaz çeşidi vardır. örneğin hücre dışı infaz, duvar dışı infaz, oyun dışı infaz vb. komutçunun ağzınıdan infaz duyduğunuz an o yere giderseniz veya o şeyi yaparsanız komutçu veya korumalar tarafından öldürülürsünüz. Dondayken bi infaz verildiyse infaz uygulanmaz. Don bozulduğu an uygulanır. Dondan sonra en büyük infazdır. Komutçu hangi infazı verdiyse o infazı boz dediği an bu komut geçersiz sayılır.
Altın kural : Komutçu bir altın kural belirler. Genellikle bu kural eğilmek olur. T altın kural eğilmek dendiği an tüm mahkumlar eğilmek zorundadır. Aksi taktirde komutçu veya korumalar tarafından vurulur. Altın kural bozulma veya değiştirilme durumunda bu komut geçersiz sayılır.
Marker : Marker , mavi bir çemberdir. Komutçu bu çemberi istediği bir yere koyabilir. Ve marker dışı infaz veya marker içi infaz verebilir. Böyle bir komut duyarsanız etrafınıza bakın ve marker arayın.

Bunny nedir ?
Jailbreak sunucularında normal modların aksine sürekli zıplayabilmektedir. Sağ sola sürekli zıplanarak çok hızlı bir şekilde hareket edebilirsiniz. Başlarda sizi zorlasada eliniz alışınca çok hızlı yapıyorsunuz. Bunun için internette eğitim videoları bile bulunmakta.
En bilinen oyunlar nelerdir ?
Kz :
belli bloklar bulunmakta ve bu bloklardan atlayarak yarışı tamamlıyorsunuz. Bunny yapmak size avantaj sağlayacaktır.
Lazer : önünüzde lazerler bulunan bir yarış parkuruna benzeyen oyundur. Eğilerek, ayağa kalkarak veya zıplayarak geçebileceğiniz lazerler bulunmakta. Lazerlere dokunduğunuz an ölürsünüz.
Surf : Bildiğimiz denizde surf yapmak gibi belirli bir parkurda surf yaparak parkurun sonuna ulaşmaya çalışıyorsunuz. 
Bhop : Kz oyunun biraz uzun ve değişik versiyonudur. Bunny yaparak sürekli bloklardan zıplıyorsunuz ve parkuru bitirmeye çalışıyorsunuz. Bir parkurun üzerinde çok beklerseniz başa dönersiniz.
9 Renk : 9 adet renk ve karşınızda bir ekran bulunmakta. Bu ekranda çıkan komutları uygulamanız gerekmektedir. Örneğin ekranda kırmızı çıktığı an kırmızı renge geçmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde ölürsünüz.
Ff : Mahkumların en sevdiği oyunların başında gelir. Belli süre içinde mapta herhangi bir yere saklanabilir veya gidebilirsiniz. Süre sonunda Friendly fire (dost ateşi) açılır ve birbirinizi öldürürsünüz.  İsteğe göre Komutçu belli bir yere çağırır ve süre verir o süre içinde komutçunun dediği yere gitmelisiniz. Yoksa infaz edilirsiniz.
Saklanbaç : Haritanın herhangi bir yerine saklanma şansınız var. Komutçu ve varsa korumaları tüm haritayı ararlar ve bulduklarını öldürürler sona kalan kişi kazanır.
İp : Bildiğiniz ip atlama oyunu lazer bir ip etrafınızda hızlanarak dönecek ve siz zıplayarak size vurmasını engellemeye çalışacaksınız.
Araba : Belli bir alanda bir araba bulunmaktadır. Bu arabayı komutçu veya korumaları sürer. Mahkumlar arabadan kaçmak zorundadır aksi taktirde öleceklerdir.
Tg : komutçu tüm t yi kırmızı takıma atar veya eşit olarak iki takıma böler. Tg menüsünden bir oyun seçer ve ff gibi mahkumlar birbirini öldürür. Örnek oyunlar ; HS Only battle(sadece kafadan vurabilme) No Zoom Battle(dürbün açmadan vurma) vb. Oyun modları bulunur.


Peki kazanıp sona kalınca ne oluyor ?
Eğer koruma oyunu dışında bir oynanan bir oyun kazanır iseniz komutçu size 3 tane teklif sunar.
İsyan, Lr, Kredi

İsyanı seçerseniz ; İsyan kaçtaysa +1 eklenir. Örneğin isyan2 ise isyan 3 olur.
Lr seçerseniz ; Korumalardan biriyle deagle vs, yarış, bıçak vs, dürbünsüz awp bu düellolardan birini seçip koruma ile savaşırsınız. Eğer korumayı alırsanız koruma T atılır ve siz koruma olma hakkı kazanırsınız.
Kredi seçerseniz ; Komutçu size belirli miktarda kredi atar .

Kredi nedir ?
Oyunda her belirlenen dakikada bir kredi kazanırsınız. Bu kredileri biriktirip Kostüm alabilirsiniz. Yani normal mahkum kostümü dışında sunucuda hangi kostümler var ise onlardan alabilirsiniz. Sunuculara göre rulet veya kumar gibi sistemler bulunabilir. Bunlarlada kredinizi katlayabilirsiniz.


Evet arkadaşlar size kısaca jailbreak genel mantığını anlatmaya çalıştım umarım faydalı olmuşumdur. Yardımcı olduysam ne mutlu bana. Seviliyorsunuz.
Sonjeton sunucu İp adresi : 185.198.75.15
Sonjeton discord İp adresi : https://discord.gg/Up5YyE7
[Resim: giphy.gif?cid=790b76115cc0b2317166696859c3830b]


#2
Bilgilendirici,beğendim.Eline sağlık.Yeni başlayanlar için faydalı olacağını düşünüyorum
[Resim: dvRZz7.jpg]


#3
Bunu zekalılar okusun lütfen
[Resim: oXoy3X.gif]


#4
Bi repi aldın eline sağlık Big Grin

- Forum Webmaster -
- Sosyal Medya Yöneticisi -
- Jailbreak Komutçu - 
[Resim: 4jz7W0.png]
Foruma Git:

1 Ziyaretçi